Nie musisz od razu dołączać do grona maratończyków i każdego dnia wstawać wcześnie rano przed pracą, by tylko przebiec kolejne dziesięć kilometrów, aby zdrowy styl życia stał się częścią twojego własnego życia. Ruch to nie tylko wymagające i wycieńczające biegi. Każda aktywność, nawet zwykłe spacery, jest w stanie rozruszać ciało i je usprawnić. A nie warto na pewno zmuszać się do wykonywania takich ćwiczeń, które nie dają ani radości, ani satysfakcji. Do wyboru masz tak wiele fantastycznych dyscyplin, że szkoda by było tracić czas na zajmowanie się czymś, co nie jest zgodne z twoimi upodobaniami.

Lekarze zalecają, by ćwiczyć przynajmniej te cztery razy w tygodniu. Trzymaj się zatem tej podstawowej częstotliwości. Jeżeli tylko masz na to ochotę, możesz ćwiczyć nawet codziennie, ale uważaj też, by nadmiernie się nie przeforsować i nie trenować w momencie, gdy odczuwasz silne bóle mięśni, zakwasy albo domsy. Każdy taki trening powinien trwać przynajmniej pół godziny. Nie musisz więc wydłużać go w nieskończoność. Jeżeli chcesz, te pół godziny możesz nawet rozdzielić na dwa treningi w ciągu dnia – piętnastominutowy rano i piętnastominutowy wieczorem.

Przełam schemat negatywnych zachowań

Zdrowy styl życia polega też na wplataniu pewnych dobrych i zdrowych nawyków do zwykłej codzienności. A to akurat łatwo możesz uczynić. Zacznij od jazdy autobusem czy tramwajem i od tego momentu zawsze wysiadaj o przynajmniej jeden przystanek wcześniej. Jeżeli natomiast masz pracę biurową i potrafisz osiem godzin z rzędu przesiedzieć przed ekranem komputera, pilnuj swoich przerw i przynajmniej co te dwie godziny wstawaj z krzesła i pospaceruj chwilę po biurze. Wieczorem znajdź natomiast czas na dłuższy spacer. Jeżeli masz małe dzieci, od razu możesz zabrać je ze sobą do parku czy lasu. Ty będziesz ćwiczyć, a przy okazji wspólnie spędzicie trochę czasu w gronie rodzinnym.

Zdrowy tryb życia nie musi być więc niczym wymagającym. Nie musi on polegać na codziennych wizytach na siłowni czy długich porannych przebieżkach. Nawet zwykłe spacery świetnie usprawniają ciało i umysł. Wpływają więc korzystnie na cały twój organizm.