Weź głęboki wdech i powoli go wypuść. Jako jedna z najbardziej wrodzonych, naturalnych funkcji organizmu, rzadko zatrzymujemy się, aby zwrócić uwagę na nasze oddychanie. Ponieważ jednak tlen jest niezbędny do niemal każdej reakcji chemicznej w naszym organizmie, sposób w jaki oddychamy jest nierozerwalnie związany z naszym zdrowiem i umysłem.

Czy kiedykolwiek powiedziano Ci, abyś „po prostu oddychał” lub „wziął głęboki oddech”? Oddychanie jest centralnym elementem układu nerwowego i istotnym źródłem odpowiedzi organizmu na stres. Doświadczamy go każdego dnia. Kiedy znajdujemy się w stresującej sytuacji, nasz oddech staje się szybszy, a tętno wzrasta. Jednak kiedy jesteśmy świadomi, jak te czynniki stresogenne wpływają na nasze ciało, możemy celowo spowolnić oddech i kultywować poczucie spokoju.

Od jogi po medytację, oddychanie jest podstawą praktyki „mindful” na całym świecie. Są to praktyki celowego oddychania, które spowalniają oddech, aby połączyć umysł i ciało. W rzeczywistości, liczne badania wykazały, że świadome, powolne oddychanie ma bezpośredni wpływ na poziom substancji chemicznych w mózgu.

Metoda 4-7-8

Jednym z najczęstszych sposobów łagodzenia stresu jest uważne oddychanie, które koncentruje się na doznaniach płynących z oddechu w celu promowania koncentracji i relaksu. Jedną z łatwych technik, którą możesz zastosować, gdy zaczynasz odczuwać niepokój, jest metoda 4-7-8, która odpręża ciało i naśladuje niektóre korzyści płynące z medytacji (dla tych z nas, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu na tyle, by medytować).

Ćwiczenia oddechowe są stosowane przez wszystkich ludzi sukcesu.

Nawet tak wybitne osobistości jak Beyoncé polegają na technikach oddechowych, aby przywołać spokój. W wywiadzie dla ELLE, piosenkarka powiedziała, że „używa takich narzędzi jak akupunktura, medytacja, wizualizacja i ćwiczenia oddechowe”, aby wspierać swoje zdrowie.