W badaniu stwierdzono, że koronawirus jest w stanie przetrwać na powierzchniach stalowych, plastikowych i kartonowych, w niektórych przypadkach nawet przez 72 godziny. Oznacza to potencjalnie kilka dni zakaźności na tych powierzchniach.
Czy wyniki te oznaczają, że możemy się zarazić wdychając cząsteczki wirusa unoszące się w powietrzu na ulicy lub w supermarkecie? A co z dotykaniem opakowań lub żywności w supermarkecie? Czy ubrania również mogą przenosić wirusa? Co możemy zrobić, aby tego uniknąć?
W supermarketach lub biurach jest mniejsza objętość powietrza niż na ulicy, ale pomieszczenia te zazwyczaj mają systemy cyrkulacji powietrza lub klimatyzację, które, jeśli nie recyrkulują powietrza, pomagają je ponownie rozcieńczyć, więc jest bardzo mało prawdopodobne, że dojdzie do zarażenia. Jednak pod warunkiem, że przestrzegane są zalecenia dotyczące bezpieczeństwa i nie ma tłumów lub dużego zagęszczenia ludzi.
Czy mogę się zarazić dotykając produktów w supermarkecie?
Pierwsze pytanie, jakie należy zadać, dotyczy tego, czy wirus rzeczywiście mógł dotrzeć do danego produktu. Przyjmujemy za pewnik, że dotarł, ale nie powinniśmy myśleć, że na wszystkim znajduje się wirus. Jest bardzo mało prawdopodobne, że kiedy bierzemy paczkę żywności w supermarkecie, jest na niej wirus.
Mimo to, jeśli czujemy się zaniepokojeni, łatwym sposobem na uniknięcie zarażenia byłoby wyczyszczenie opakowania w domu za pomocą szmatki lub ręcznika kuchennego zwilżonego rozcieńczonym roztworem wybielacza (pomiędzy 1/10 a 1/50, jedna część wybielacza na 9 lub 49 części wody z kranu). Albo usuń zewnętrzne opakowanie i wyrzuć je, jak w przypadku jogurtów, które zazwyczaj są zapakowane w karton. Następnie należy dokładnie umyć ręce. Możesz także skorzystać z bardziej profesjonalnego rozwiązania i zakupić pierwszą w Polsce maszynę do dezynfekcji zakupów.
A co z odbiorem paczki z firmy kurierskiej?
Zdrowa skóra stanowi bardzo skuteczną barierę dla wirusów, który nie może przedostać się do organizmu przez nienaruszoną skórę. Dopiero gdy dotykamy rękoma twarzy, a w szczególności błon śluzowych nosa, ust lub oczu, jeśli są one zanieczyszczone, narażamy się na ryzyko zakażenia. Dlatego w przypadku otrzymania paczki, najskuteczniejszym środkiem jest intensywne umycie rąk mydłem po jej odebraniu, przerywając w ten sposób potencjalny łańcuch przenoszenia wirusa. I pamiętajmy, że w przypadku kartonu dane wskazują, że SARS-CoV-2 szybko traci zakaźność.
Czy towary znajdujące się w opakowaniu mogą zawierać koronawirusa?
Nie musisz się obawiać o ewentualne zakażenie. Minęły tygodnie lub miesiące, odkąd zakupiony przez Ciebie towar został wyprodukowany, zapakowany, wysłany z kraju pochodzenia, odebrany w centrum logistycznym, przewieziony do magazynu, a następnie dotarł do Twojego domu. Nawet jeśli koronawirus tam był, to po otrzymaniu produktu jest on nieaktywny, nie zakaźny.